★★★★★ 4.8 25 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by www.yup.swiss
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 16
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Accommodate axial loads due to skew or tilting
  • Long service life;Easy to mount;Optimized INA-profile
  • Sealed for increased reliability,;with relubrication feature
  • 30MM*12MM*40MM
UPC 757867343855
Brand Name NTNSKFAGINAIKO
Item Weight 0.1 Kilograms
Manufacturer NTNSKFAGINAIKO
Material Type Bearing steel material
Bearing Number KRV30-PP-A
Item Thickness 40 Millimeters
Item Dimensions 0.47 x 1.18 x 1.57 inches
Outside Diameter 30 Millimeters
Specification Met ISO 9001
Included Components KRV30-PP-A
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
25 ratings | 10 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (22)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (3)